Emócie pod rúškom
My všetci nosíme masky – manažérske, rodičovské, manželské, partnerské… Všetky masky však skladáme, keď sa dostaneme do emócií. V emóciách sa prejavuje náš pravý charakter. Viem, sme ovplyvnení rôznymi situáciami, stresormi a ďalšími okolnosťami, ale v globále predchádzajúca veta platí. Svojich kolegov, partnerov, blízkych dokážeme „prečítať“. Teraz je však situácia náročnejšia. V čase koronakrízy sa v komunikácii nemôžeme spoľahnúť na jednu dôležitú časť neverbálnej komunikácie, a to mimiku.
Čo teda robiť, keď sú emócie ukryté pod rúškom?
Hovorí sa, že oči sú zrkadlom duše, ale u komunikačného partnera s rúškom je to len polovičná pravda. Takže ak máte vašich kolegov, (obchodných) partnerov prečítaných, zamerajte sa v čase nosenia rúšok pri komunikácii na nasledovné ukazovatele:
Sledujte tri hlavné indikátory neverbálnej komunikácie:
- Nezvyčajné reakcie – pohyby celého tela, tiky, ustrnutia – tie vám poukážu na to, že vašim komunikačným partnerom lomcujú emócie
- Ak to situácia umožňuje, pozorujte nohy, tie zvyčajne prezradia ako prvé, že s vašim kolegom (partnerom) nie je niečo v poriadku.
- Posturika vám prezradí aj podrobnosti. Hlavnou pomôckou pri posturike je gravitácia. Ak drží váš partner bradu, plecia hore – teda pôsobí proti gravitácii, je v pohode, je na vlne. Ak však pustí hlavu medzi ramená, udialo sa niečo nezvyčajné, čo spôsobuje trápenie, rezignáciu, depresiu a pod.
Dobrá správa na záver: k dispozícii máte ešte jeden účinný komunikačný nástroj – aktívne počúvanie. Počúvajte teda, čo vám kto chce cez rúško pošuškať.
Zdravia Vaši lektori
Barbora a Martin