Nezaradené

Otvorené vzdelávania – obchod s predplatenými nástrojmi pre vás

Určite ste už boli na nejakom vzdelávaní. Ak ste boli na vzdelávaní „in house“– teda na tréningu zameranom na vašu konkrétnu firmu, vedeli ste, do čoho idete. Lektor mal odkomunikované vzdelávacie potreby a tomu prispôsobil osnovu tréningu. Stávajú sa ale také situácie, kedy účastníci boli na vzdelávanie „len“ vyslaní, lebo bolo treba minúť „budget“. Nikto sa ich nepýtal, či o to majú záujem, jednoducho ich zamestnávateľ nahlásil. Bodka. To je téma na iný článok. Dnes sa pozrieme na vzdelávania tzv. otvorené, teda termín, osnova aj lektor sú vopred vypísané a vy sa na také vzdelávanie prihlásite. Obyčajne dobrovoľne, možno trochu zo zvedavosti, ale hlavne preto, lebo chcete (riešiť nejakú situáciu). Podľa vašich potrieb si vyberáte hard alebo soft vzdelávania. Super, presne tak by to malo byť.

Pre lektora takéto vzdelávania znamenajú veľkú výzvu – zvládnuť nehomogénnu skupinu účastníkov. Niekto je úplný nováčik v danej téme, niekto zase profesný praktik a chce si len utvrdiť svoje postupy. Super. Čo však, keď idete na vzdelávanie s tým, že sa necháte prekvapiť? A to je presne dnešná téma. Idete na vzdelávanie, zaplatíte si alebo vám zaplatí zamestnávateľ a chcete sa nechať prekvapiť? Fíha, nič proti, ale asi viete, že je to riziko..  Aké? Nuž predstavte si, že vstúpite do obchodu, kde máte predplatené všetky nástroje, ktoré tam vidíte, predavač je ochotný a rád vám ich všetky popíše, vysvetlí, dokonca si ich aj vyskúšate. Ale do práce si žiaden z prezentovaných nástrojov nezoberiete. Aký to celé dáva zmysel?

Dnešný tip pre váš #spokojnyzivot alebo pre vášho zamestnávateľa, ktorý vás na vzdelávanie poslal:

„Aj na otvorené tréningy si so sebou okrem dobrej nálady prineste veľa otázok na problémy a situácie, ktoré chcete alebo v budúcnosti plánujete riešiť. Dobrý lektor vám vaše otázky určite zodpovie.“

Na tie vaše otázky sa tešia lektori

Barbora a Martin

#spokojnyzivot

Otvorené vzdelávania majú pre každého lektora svoje čaro a zároveň sú výzvou.