Nezaradené

Prečo má líder štyroch pomocníkov a šéf len 1?

Dnes vám popíšem, čo dokážu naši tímoví pomocníci. Ja ich volám „EDSO mix“. Starajú sa nám o správnu náladu, efektivitu práce, výkon, kreativitu a celkové zdravie. Hoci prví dvaja sú tak trochu individualisti a tvária sa, že nikoho iného vôbec nepotrebujú, pravda je taká, že celé nám to funguje len ako mix.

Prvý „Endo“ je vždy nápomocný, usmieva sa, aj keď ide do tuhého. Jeho silnou stránkou je poriadne sa hryznúť a zamakať, aj keď to bolí. Dokáže ísť cez svoj prah bolesti, svojim úsmevom motivuje celý tím.

Druhý „Dopi“ je vlastne taký ľadoborec, stačí mu ukázať veľký cieľ a ihneď je pripravený ten cieľ aj dosiahnuť. Pri delegovaní náročných úloh sa na neho môžem spoľahnúť. Ak by som však na neho „zabudol“, alebo mu delegoval menej náročné úlohy, ktoré nie sú pre neho výzvou, upadá do frustrácie a chýbajúce výzvy a náročné úlohy kompenzuje látkami ako nikotín, alkohol, čokoláda… Týmito drobnými závislosťami mi vlastne dáva najavo, že už je pripravený na ďalšiu výzvu.

Tretí a štvrtý členovia EDSO mixu sú skutoční tímoví hráči. „Seto“ je dokončovač. Viem sa na neho plne spoľahnúť. Správa sa síce ako alfa samec, ale miluje, keď sa niečo dotiahne do konca. Na oslavách je rád stredobodom záujmu, svojou náladou dokáže nakaziť celú sálu, behom chvíle sa okolo neho radujú a veselia aj ostatní.

„Oxi“ je ako obetavá a láskavá mama. Vo všetkom vidí dobro a vždy hľadá niečo pozitívne aj na lekciách, hoci práve poriadne bolia. Jej objatia, podania ruky, alebo „high five“ sú doslova liečivé.

Kedysi to však bolo celé inak. Bola iná doba, ľudí na trhu práce bolo plno… Správal som sa ako šéf autokrat. Mal som len jedného pomocníka. Kde sa objavil, hneď bolo „dusno“ a ľudia sa nám snažili vyhnúť. Dnes ich už chápem. Keď ma sprevádzal „Korty“, spolupracovníci boli napätí ešte viac ako obvykle.  Korty robil svoju prácu poctivo a ľudí hnal do práce, ako by to mal byť ich posledný deň. Občas sa stávalo, že po takýchto „posledných“ dňoch kolegovia zostali doma, alebo sa radšej dali vypísať na PN-ku. EQ bola pre nás v tých časoch skratka diagnózy, nad ktorou sme sa len ironicky pousmiali.

Našťastie sú tie časy mladíckej nerozvážnosti v riadení ľudí nenávratne preč. Môjho tichého zabijaka som poslal do zaslúženého dôchodku. Teraz sa spolieham na svojich štyroch správnych „típkov“, hrajú za môj tím, mám k nim naozaj blízko. Chcem, aby boli ľudia okolo mňa zdraví, šťastní a spokojní. Veď už Tomáš Baťa hovoril Spokojná firma = spokojný zamestnanec (a naopak). My sa snažíme o #spokojnyzivot.

No čo, ešte „strúhate“ šéfa, alebo ste už líder? Spoznali ste svojich najlepších pomocníkov? Starajú sa o vaše ciele, dobrú náladu, úspechy a hlavne zdravie. Sú to najlepšie, čo môžete svojmu tímu dať! Predstavujem vám hormóny šťastia – Endorfín, Dopamín, Serotonín a Oxytocín.

Spracované podľa Simon Sinek – Leaders Eat Last

Barbora, Martin a ich #spokojnyzivot