Nezaradené

Manažéri, vaša firma je ako lietadlo

A vy ste pilot! Ak nie je pilot v pohode, kolíše to s celým lietadlom.

Pilot – kapitán by mal byť v lietadle prvý a odchádzať z neho posledný, to je známe. Ale počas letu treba zapnúť aj „autopilota“ a oddýchnuť si. Autopilot je systém, ktorý ste nastavili – sú za ním ľudia, ktorých ste si vybrali, ktorým dôverujete a dávate im kompetencie. Tak ten systém využívajte! Ak ho využívať nebudete, bude to mať externé dopady, ktoré som už popisoval vo viacerých článkoch o delegovaní, motivácii, spokojnosti zamestnancov (http://spokojnyzivot.sk/meranie-spokojnosti-zamestnanca/) alebo v našom poslednom e-booku (http://spokojnyzivot.sk/novy-e-book-pre-vas/).

Čo je však podstatnejšie, dopady sú aj interné, teda na konkrétneho človeka. Ak ste manažéri, ešte to neznamená, že ste supermani. Ako to teda uchopiť? Existuje na to čarovné pomenovanie: Work-life balance. Veľmi jednoducho a v krátkosti to vysvetlím, ide o Váš čas len pre Vás. Ako a kedy si nájsť čas na seba? Odpoveď poznáte len vy sami. Možno vám trochu napoviem cez skutočný príbeh o Adamovej nenahraditeľnosti.

Adam – manažér stredne veľkej firmy riadi procesy cez ciele a ľudí cez vzťahy. Firma je na prvom mieste spolu s rodinou. Jasné, veď je to rodinná firma… Adam „pilotuje lietadlo“ s jasnou víziou a pevnou rukou. Pravidelne do „lietadla“ investuje. Všetko je v pohode až na Adama, ten si nechce pripustiť, že chyba môže byť aj v nás. Život mu ukazuje rôzne výstrahy a stopky, ktoré zatiaľ ignoruje. Ako to so životnými „výstrahami“ býva, ich intenzita aj dopad sa stupňujú. Dokedy však?

Zrkadlo nad sebou samým vo forme kritického myslenia skresľuje. Veľmi pekne o tom hovorí aj Simon Sinek v príspevku https://www.innovatorlab.ca/newsletter-blog/2017/8/5/simon-sineks-top-10-rules-for-success, kde spomína „the black death of childbed“. Adam nevidí a nechce si pripustiť, že by lietadlo z času na čas mohlo letieť aj bez neho.

S Adamom sme na to našli úžasný spôsob, keď si kúpil elektrobike. Spojili sme aktívny oddych s kaučingom. Po večeroch, keď dal rodinu spať, sa venoval len sebe. Na cykloceste vieme jazdiť v pohode vedľa seba, hovoriť o vzniknutých situáciách, možných riešeniach a ďalších potrebných témach, na ktoré Adam pri pilotovaní lietadla nemá čas. Aj takto tvoríme váš #spokojnyzivot, keď spájame príjemné s užitočným. Tak čo, inšpirovali sme vás? Viete si predstaviť takúto formu kaučingu?

Barbora a Martin